Dni Wspólnoty – rejon częstochowski


19 i 20 października w Częstochowie odbyły się Rejonowe Dni Wspólnoty. Sobotni przeznaczony był dla Animatorów i Diakonii. Podejmowaliśmy na nim temat: „teologia ciała w służbie wolności”. Konferencje wprowadzającą nas w temat wygłosili Anna i Leszek Marcowie – para diecezjalna Domowego Kościoła. Następnie w grupach rozważaliśmy tematykę odnośnie męskości i kobiecości.

Na niedzielne spotkanie zaproszeni byli wszyscy oazowicze. Towarzyszył nam temat: „moja niewola i moja wolność”. Dzień Wspólnoty przeżywaliśmy we wspólnocie świętego Zygmunta, gdzie konferencje wygłosił do nas proboszcz miejsca ksiądz Jacek Marciniec. Zaznaczył, że nie bez powodu wolność w temacie dnia jest po niewoli. Tą wolność daje nam Chrystus i to On może nas wyrwać z naszych grzechów. Na spotkaniach w grupach odkrywaliśmy, co to jest zniewolenie i jak możemy z nim walczyć. I znów górą okazał się Jezus, który jest naszym Panem i Zbawicielem.

Bardzo cieszy nas duża frekwencja uczestników niedzielnego Dnia Wspólnoty – jak zawsze mogliśmy liczyć na rodziny, które tak licznie się stawiły. Naszą duża radością jest  także grupka Dzieci po ODB, która przyjechała aż z Truskolas.
Jeszcze raz pragniemy wszystkim podziękować za organizację i przybycie.

Już teraz zapraszamy na kolejną serię Dni Wspólnoty, a w najbliższy czwartek 24 października możemy usłyszeć się w radiu Fiat o 19:10, gdzie będziemy podejmować temat wydarzeń minionego weekendu.

Podczas Dnia Wspólnoty, gdzie tematem przewodnim była moja niewola i moja wolność, zrozumiałem, jak trudno mi mówić o mojej niewoli i o wolności, która należy się innym ode mnie. Podczas spotkania w grupach łatwo było mi opowiadać o zniewoleniach innych, radzić co inni w takich sytuacjach powinni czynić, albo co robić, aby do tego zniewolenia w ogóle nie doszło. Z łatwością również zauważałem, jak inni wkraczają w moją wolność w codziennym życiu. Ale gdy próbowałem skupić się na sobie: co mnie zniewala i jak ja ograniczam wolność innych, to sprawiało mi to ogromną trudność. Teraz wiem, że to właśnie na tę perspektywę zniewolenia i wolności muszę zwrócić największą uwagę, aby być wolnym w Chrystusie.

Moje świętowanie Rejonowego Dnia Wspólnoty, zaczęło się już w sobotę na Dniu Wspólnoty Animatorów i Diakonii. Rozpoczęliśmy tematem „teologia ciała w służbie wolności”. Konferencja i spotkania opierały się między innymi na naszej duchowej i cielesnej różnorodności jeśli chodzi o płeć, oraz o zagrożeniach jakie na nas czyhają. Niedziela to znowu piękny temat „Moja niewola i moja wolność”. Rozpatrywaliśmy utracenie pierwotnej wolności przez grzech Adama, ale też możliwość jaką mam dzięki temu, że Chrystus jest moim Panem i Zbawicielem i to On chce nieustannie dawać mi wolność.
Mam wrażenie że oba te dni nadal trwają i nadal kształtują moje serce i spojrzenie na siebie, rodzinę i wspólnotę. Myślę że dzięki tym tematom oraz tak licznemu przybyciu członków Ruchu z całego rejonu uczę się pokonywać moje pewne, może nawet zniewalające przyzwyczajenia. Jezus ze swoim Wyzwoleniem przychodzi w niewiarygodnie subtelny, ale jakże codzienny sposób; u mnie było to przełamanie się, że nie muszę sama wszystkiego robić, (przecież jestem wielozadaniową kobietą i dam sobie rade) wystarczy poprosić innych ze wspólnoty o pomoc.