Domowy Kościół
Jest to małżeńsko-rodzinny ruch świeckich w Kościele, działający w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę. DK jest otwarty na współpracę z innymi ruchami posoborowej odnowy w Kościele.
Założycielem DK był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju ruchu ściśle współpracowała z założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ (1914-2009).
Znakiem DK są dwa greckie słowa: „FOS” (światło) i „ZOE” (życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. DK używa również znaku END – ikony św. Rodziny, Świętem patronalnym DK jest Niedziela Świętej Rodziny.
Duchowa kolebką naszego ruchu jest Krościenko nad Dunajcem. Na Kopiej Górce znajduje się kaplica Chrystusa Sługi i statua Niepokalanej Matki Kościoła. W kościele parafialnym można pomodlić się przy grobie naszego Założyciela. Na ulicy Jagiellońskiej 100 znajduje się Centralny Dom Domowego Kościoła.
DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do życia w bliskości Boga w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.
Domowy Kościół dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:
- życia Słowem Bożym aby stawało się one słowem życia,
- życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim zbawicielem
- stałego życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego
- dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem wobec innych ludzi
- postawy służby we wspólnocie Kościoła, według otrzymanych darów
Wspólnota składa się z kręgów rodzinnych. Krąg tworzy kilka małżeństw (4-7) pragnących wzajemnie się wspomagać w dążeniu do budowania w swoich rodzinach „Domowego Kościoła”.
Kręgiem opiekuje się kapłan, który służy wsparciem i pomocą duchową. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim codziennym życiu. Krąg powinien być urzeczywistnieniem ideału życia chrześcijańskiego oraz stałym źródłem jego odnowy w poszczególnych małżeństwach. Kręgi rodzin pracują w cyklu rocznym. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, od września do czerwca, w mieszkaniach poszczególnych małżeństw. W okresie wakacyjno-urlopowym, ale także w ciągu całego roku odbywają się rekolekcje formacyjne i pogłębiające.
Domowy Kościół archidiecezji częstochowskiej
Historia Domowego Kościoła w archidiecezji częstochowskiej rozpoczęła się w połowie lat 70, czyli wraz z powstaniem pierwszych kręgów i pierwszych oaz rodzin tworzonych wówczas przez Założyciela Ruchu Światło-Życie i s. Jadwigę Skudro. Pierwszy krąg Domowego Kościoła w naszej archidiecezji powstał już w 1973 r. w parafii św. Wojciecha w Częstochowie a później w parafii archikatedralnej Świętej Rodziny. Wspólnota DK w naszej archidiecezji swoje powstanie zawdzięcza przede wszystkim śp. ks. dr. Janowi Wilkowi. W latach 1971-75 studiował on na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a jednym z jego wykładowców był ks. dr Franciszek Blachnicki, który swoich studentów zapraszał na rekolekcje kapłańskie do nowo powstałych ośrodków oazowych, gdzie mogli poznać charyzmat Ruchu. Dzięki temu ks. Jan Wilk mógł poprowadzić w 1974 r. jedną z pierwszych ogólnopolskich oaz rekolekcyjnych w Dursztynie w Pieninach.
W pierwszych oazach uczestniczyło także kilka małżeństw z Częstochowy, które rozpoczęły regularne comiesięczne spotkania przy parafii św. Barbary. Moderatorem kręgu został ks. Jan Wilk, który na każde spotkanie przyjeżdżał aż z Lublina. Kiedy w 1978 roku został wykładowcą w seminarium częstochowskim, propagował wśród kleryków duszpasterstwo oazy rodzin i rozpalał w nich ducha charyzmatu Ruchu Światło-Życie. Przebywanie wśród rodzin, które wspólnie się modlą i rozważają Pismo Św., stało się dla przyszłych kapłanów cennym doświadczeniem. Zaowocowało to w krótkim czasie prężnym rozwojem kręgów i oaz rekolekcyjnych. Pierwsza oaza rodzin z diecezji częstochowskiej odbyła się w 1979 r. w Kościelisku k. Zakopanego. W rekolekcjach tych uczestniczyło 37 osób. Kolejne oazy letnie były organizowane poza diecezją – w Dursztynie, Kościelisku, Leśnicy, Szczyrku. Następne, za radą śp. arcybiskupa Stanisława Nowaka, zaczęły odbywać się również na terenie diecezji (w Leśniowie, Złotym Potoku, Poraju, Niegowej, Żarkach), aby w ten sposób ewangelizować także miejscowe społeczności. W czasie roku formacyjnego ORAR-y przeprowadzano w różnych miejscach i ośrodkach, np. w Duszpasterstwie Rodzin, u Sióstr Urszulanek, w „Świętej Puszczy” w Olsztynie.
Ogromne zasługi w tworzeniu DK należy przypisać śp. Janinie Orzech – diecezjalnej doradczyni życia rodzinnego (odznaczonej w 1976 r. przez Papieża Pawła VI medalem „PRO ECCLESIA ET PONTIFICE”) oraz księżom, spośród których szczególnie wyróżnili się moderatorzy diecezjalni: śp. ks. Jan Wilk, ks. Dariusz Nowak, ks. Adam Hrabia, ks. Marek Kundzicz, ks. Damian Kwiatkowski oraz ks. Jacek Kijas Ogólnie w tworzenie Ruchu na terenie archidiecezji zaangażowało się bardzo wielu kapłanów, kleryków i sióstr katechetek, a także osób świeckich posługujących z oddaniem w różnych diakoniach. Ogromną pracę wykonały też kolejne pary diecezjalne. Tej trudnej i ofiarnej posługi podjęły się następujące małżeństwa: Maria i Franciszek Kaletowie (1973-1985), Irena i Józef Błaszczeciowie (1985-1988), Lidia i Józef Smolnikowie (1988-1990), Zdzisława i Stanisław Zalewscy (1990-1997), Elżbieta i Ryszard Podolakowie (1997-2001), Anastazja i Andrzej Filipscy (2001-2004), Elżbieta i Roman Jagodowie (2004-2009), Urszula i Henryk Szewczykowie (2009-2014), Agnieszka i Krzysztof Kubiccy (2014-2018) i Anna i Leszek Marcowie (2018-2021). Obecnie posługę pełnią Małgorzata i Jacek Karbownikowie.
W tej chwili do DK archidiecezji częstochowskiej należy prawie 200 małżeństw formujących się w 44 kręgach. Są one podzielone na 6 rejonów – 3 częstochowskie oraz radomszczański, wieluński i zawierciański, którym patronują odpowiednio: św. Józef, Matka Boża Częstochowska, św. Jan Kanty, św. Zelia i Ludwik Martin, św. Joanna Beretta Molla oraz Matka Boża Leśniowska. Corocznie organizowanych jest w wakacje ok. 10 turnusów rekolekcji formacyjnych i tematycznych odbywających się w różnych miejscach Polski. Częste spotkania i weekendowe rekolekcje w roku formacyjnym służące doskonaleniu relacji małżeńskich i duchowej formacji mają miejsce najczęściej w DOM-u Ruchu Światło-Życie w Częstochowie przy ul. Dobrzyńskiej.
W naszej archidiecezji posługują diakonie: modlitwy, ewangelizacji, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, słowa oraz diakonia liturgiczna, rekolekcyjna, muzyczna. W ramach diakonii liturgicznej działa od 2010 roku grupa formacji liturgicznej „Dobro Liturgii”, której inicjatorem i prowadzącym jest obecny moderator krajowy DK, ks. kan. dr inż. Damian Kwiatkowski. Informacje o niej można znaleźć na stronie www.dl.bonum.cba.pl
Częstochowski DK przeżywa też radość z faktu, że konkurs na piosenkę roku Oazy Żywego Kościoła 2018/19, do którego zgłoszono aż 30 piosenek, wygrał utwór „Młode Serca” napisany i skomponowany przez małżeństwo z naszej wspólnoty, Martę i Dariusza Madejskich. Teledysk do tej piosenki zainspirowanej słowami papieża Franciszka i ks. Blachnickiego można posłuchać i obejrzeć na stronie https://www.youtube.com/watch?v=ihFazJbecow. Konkurs na piosenkę roku 2023/2024 kolejny raz został wygrany przez Darka https://www.youtube.com/watch?v=6_PHygtyuKw. Najnowszymi ciekawymi inicjatywami podjętymi przez małżeństwa DK w naszej archidiecezji są „Modlitwa żon za mężów” i jako odpowiedź małżonków „Modlitwa mężów za żony”, które odbywają się cyklicznie i przynoszą dużo dobrych owoców.
Odpowiedzialni diecezjalni za Domowy Kościół w archidiecezji częstochowskiej