Służebność, odpowiedzialność i posłuszeństwo – te 3 słowa towarzyszyły nam przez 3 dni naszego spotkania odpowiedzialnych Domowego Kościoła, które odbyło się w dniach 19–21 stycznia 2024 r. w Warszawie.
Służba to słowo, które w dzisiejszych czasach wcale nie jest popularne i budzi wiele kontrowersji również w nas. Pędząc do przodu zatracamy wrażliwość na drugiego człowieka. Brak nam empatii. Święty Paweł w liście do Rzymian zachęca nas do przebaczenia, weselenia się z tymi, którzy się weselą i płakania z tymi, którzy płaczą. Pragnie, abyśmy byli zgodni we wzajemnych uczuciach (por. Rz 12, 14-16). Służba drugiemu człowiekowi, wspólnocie powinna być oparta na naszej relacji do Pana Boga. Relacji nie da się budować bez spotkania. Dlatego musimy trwać z Chrystusem w Eucharystii, na modlitwie.
Odpowiedzialność za drugiego człowieka jest następstwem miłości. Podejmując służbę wobec drugiego człowieka na wzór Chrystusa-Sługi, jesteśmy za niego odpowiedzialni, z gotowością przyjęcia trudu a czasami i cierpienia. Nasza odpowiedzialność powinna przejawiać się tam, gdzie jesteśmy, żyjemy, tam, gdzie zostaliśmy posłani do naszych rodzin i wspólnot.
Posłuszeństwo jest kluczowe w każdym powołaniu niezależnie od wybranej przez nas drogi. Posłuszeństwo to zaufanie, że wszystko co zaplanował dla nas Bóg jest dobre. O. Bartłomiej Parys w swojej konferencji powiedział, że posłuszeństwo jest konsekwencją miłości. Zatem kochając Jezusa chcemy być posłuszni, chcemy pełnić Jego wolę, która jest nam oznajmiana w sposób bardzo delikatny, cichy, jakby szeptem w głębi naszego sumienia. Potrzeba niezwykłej naszej uważności by tego głosu nie zagłuszyć. W tym właśnie pomocne jest nam rozeznawanie – odczytywanie i rozpoznawanie woli Boga wobec nas.
Podczas tego 3-dniowego wydarzenia nie zabrakło również czasu na przeżycie adoracji Najświętszego Sakramentu. Przez Elżbietę Kozyrę przypomniane nam zostały wskazówki dotyczące bycia wiernym charyzmatowi rekolekcji Domowego Kościoła. Maria Różycka przedstawiła nam plan rekolekcji w sercu Ruchu – Krościenku. Skarbnicy krajowi – Renata i Dariusz Borkowscy – podsumowali miniony rok finansowy dziękując jednocześnie za odpowiedzialność finansową członków DK. Nawiązali oni do poczucia humoru biskupa Krzysztofa Włodarczyka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, który niestety z poważnych powodów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w spotkaniu. Był jednak z nami w łączności duchowej i my również otaczaliśmy go modlitwą, aby jak najszybciej powrócił do pełni sił. Małgorzata i Tomasz Kasprowiczowie – para krajowa Domowego Kościoła – podsumowała spotkanie, podkreślając wdzięczność za minione 50 lat istnienia Domowego Kościoła i zachęcając do planowania naszej „ruchowej” przyszłości, która powinna być coraz bliżej Perfekcyjnej Miłości.